Konsertteja

su 16.2.2020  klo 15  Harjoitussali Paavo, Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 6
Though Lovers Be Lost

Kyeong Ham, taiteellinen suunnittelu ja oboe
Pauline Fleming-Unelius, viulu
Pasi Eerikäinen, viulu
Ezra Woo, alttoviulu
Tomas Nuñez, sello
Benjamin Britten: Phantasy Quartet op. 2
Gerald Finzi: Interlude op. 21 
Arthur Bliss: Kvintetto oboelle ja jousikvartetille

pe 21.2.2020  klo 19  Snellman-sali, Kokkola

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Aurinkoista Italian puuhaa

Kreeta-Maria Kentala, joht. & viulu
Francesco Geminiani/Arcangelo Corelli: Concerto grosso nro 1 D-duuri
Giovanni Battista Somis: Viulukonsertto G-duuri, ensi kertaa Suomessa
Tomaso Albinoni: Concerto a Cinque op. 7 nro 3
Giuseppe Valentini: Konsertto 4 viululle op. 7 nro 11
Antonio Vivaldi: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle RV 548

la 22.2.2020  klo 15  Camerata, Musiikkitalo

Chamber music pieces for oboe and English horn

Barokkisäveltäjien Telemannin ja Zelenkan musiikin rinnalla soivat Suomen ensiesityksinä Macmillanin, Marvinin ja Agrellin teokset. Sävelmaailmoja erottaa 250 vuotta.

Cristian Moré Coloma, Kyeong Ham, oboe
Amelia Coleman, oboe/englannintorvi
Asko Padinki, fagotti
Kaapo Kangas, kontrabasso
Eugenie Carolina van der Meulen, cembalo

MacMillan, Zelenka, Agrell, Marvin, Telemann

ke 25.3.2020  klo 19  Jyväskylän kaupungintalo

Jyväskylä Sinfonia
Kamarikonsertti: Puhaltajien yösoitto

Alexis Roman, huilu
Esa-Veli Riuttamäki, huilu
Nahoko Kinoshita, oboe
Juha Markkanen, oboe
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Kristjan Parts, klarinetti
Sanna Wihinen, fagotti
Risto Keinänen, fagotti
Jussi Järvenpää, käyrätorvi
Juha Keskinen, käyrätorvi
W.A. Mozart: Serenadi c-molli KV 388
George Enescu: Dixtuor

pe 27.3.2020  klo 19  Espoon Kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Beethoven VIII

Klaus Mäkelä, joht.
Anni Haapaniemi, oboe
Jörg Widmann: Con brio
Friedrich Witt: Sinfonia C-duuri ”Jena”
Richard Strauss: Oboekonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8

ke 8.4.2020 & to 9.4.2020  klo 19  Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Exsultate jubilate

Jane Glover, joht.
Hannu Perttilä, oboe
Aurora Marthens, sopraano
Wolfgang Amadeus Mozart: Mitridate, rè di Ponto, alkusoitto
Bruno Maderna: Konsertto nro 1 oboelle ja kamariorkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Exsultate, jubilate
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 ”Italialainen”

su 3.5.2020  klo 15  Klassinen Hietsu, Hiekkarannantie 9, Helsinki

Arktinen Hysteria:

Matti Närhinsalo, huilu

Christoffer Sundqvist, klarinetti

Anni Haapaniemi, oboe,

Ann-Louise Wägar, fagotti

Tommi Hyytinen, käyrätorvi

Bengt Forsbergin, piano

Albert Roussel: Divertissement op.6 pianolle ja puhaltimille
Lili Boulanger: Trois morceaux puhallinkvintetille (sov. Johanna Eränkö)
André Caplet: Kvintetto pianolle ja puhaltimille op.8
Elsa Barraine: Preludi pianolle

Francis Poulenc: Sonaatti huilulle ja pianolle
Albéric Magnard: Kvintetto pianolle ja puhaltimille

pe 8.5.2020  klo 19  Kuopion kaupungintalo

Kuopion kaupunginorkesteri
Kesän korvalla

Meistä viis -puhallinkvintetti:
Päivi Väisänen, huilu
Reiko Mori, oboe
Karoliina Komulainen, klarinetti
Tuomas Setälä, käyrätorvi
Lucian Dancescu, fagotti
W.A. Mozart, Samuel Barber, Pavel Haas